Header image  
 
  

 
 
 

 
 
2019 Committees
 
                                           COMMANDER'S STAFF
Flag Lieutenant Stf/C Larry Cole, SN-IN
Columbus P/D/C William Lehner, SN
Findlay P/D/C Doris Critzer, SN
Fort Wayne P/C Lynn Nahrwold, AP
Port Clinton P/C Dennis Timple, AP
Sandusky P/D/C Robert DuBray, AP
Toledo P/D/C Larry D. Cole, SN-IN
Parliamentarian & Protocol P/D/C Jack C. Runner, AP
Chaplain D/Lt Sue DuBray, P
USCG Auxiliary Liaison D/Lt Mike Schabeck, AP
Merit Mark Chair P/D/C Robert E. Runner, SN-IN
Hospitality Chair D/Lt Ruth Ann Wilcox, S
Assistant P/Lt/C Carmen Mullane, P
New Squadron Development Stf/C Larry Cole, SN-IN
     
                                 GENERAL COMMITTEES
NOMINATING 
1 Year Term P/D/C Daniel Mullane, SN-IN
  P/C Rick Kogge, JN-IN
2 Year Term P/D/C Pamela Yarletts, AP
  P/C Rita Buck, S
3 Year Term P/D/C Felicia Evans, AP
     
RULES 
1 Year Term P/C Dennis Timple, AP
2 Year Term Stf/C Larry D. Cole, SN-IN
AUDIT
1 Year Term P/C Charles V. Kletecka, JN
3 Year Term P/D/C Robert E. Runner, SN-CN
                                STANDING COMMITTEES
USPS EDUCATIONAL FUND
Chairman Stf/C Larry D. Cole, SN-IN*
CONFERENCE ACCOMMODATIONS
1 Year Term P/D/C Felicia Evans, AP
2 Year term P/C Richard Sorensen, SN
3 Year term P/D/C Pamela Yarletts, AP
FINANCE
1 Year Term P/C Rick Kogge,  JN-IN *
2 Year Term P/C Sandra Pick, AP
3 Year Term D/Lt Daniel Strohmeier, S
LAW OFFICER
P/C David M. Canale, P*
PLANNING 
Chairman P/D/C Pamela Yarletts, AP*
Past District Commanders
Squadron Commanders
EXECUTIVE DEPARTMENT
Safety  D/Lt/C Thomas C. Patterson, JN
Legislative  P/C Dennis P. Timple, AP
Co-op Charting  Stf/C Larry D. Cole, SN-IN
Liaison  P/D/C WmC. Hall, AP
Boat Show  D/Lt Ronald J. Krock, SN
Vessel Safety Check  P/D/C Doris J. Critzer, SN
Homeland Security P/D/C Robert E. Runner, SN-CN
 
EDUCATION DEPARTMENT
Assistant DEO  D/1st/Lt Ralph W. Newman,  N
Boating Course  P/C  Rick E. Kogge,  JN-IN
ABC Boating Coordinator Stf/C Robert Rayburn,  SN-IN
Advanced Grades  D/Lt/C Thomas C. Patterson,  JN
Teaching Aids P/D/C Daniel Mullane,  SN-IN
Seminar Coordinator P/D/Lt/C Mark H. Dahlmann,  SN
Boater Certification Coordintor P/D/Lt/C Larry L. Lowe,  SN
 
ADMINISTRATIVE DEPARTMENT
Leadership Development P/D/C Philip Osborne, JN
Operations Training Stf/C Larry D. Cole, SN-IN
Member Benefits P/D/C Robert DuBray, AP
Recruitment P/C Cheryl Timple, AP
Member Involvement Stf/C Larry D. Cole, SN-IN
Youth Activities  P/C Sue DuBray, P
Amateur Radio Net D/Lt Steven D. Crum, P
Cruise and Rendezvous Jan Leutz, S
D/29 Summer Rendezvous P/D/C Philip Osborne, JN
Port Captain Division  P/C Willard Dale Crawford, AP
 
SECRETARY'S DEPARTMENT
Assistant Secretary  P/D/C Doris Critzer, SN
Historian  ------ ------
Grants Coordinator D/Lt/C Mary Rayburn, P
Publications / Ensign Correspondent D/Lt/C Mary Rayburn, P
Editor - Pier 29  D/Lt/C Mary Rayburn, P
Photographer  D/Lt Ruth A. Wilcox,  S
Roster Editor - District 29 Stf/C Larry D. Cole,  SN-IN
Information Technology Advisor D/C Jason Snook,  SN-IN
Web Master D/C Jason Snook,  SN-IN
DB 2000 Updater Advisor Stf/C Larry D. Cole,  SN
Editor - Dock 29  D/Lt/C Mary Rayburn, P
 
TREASURER'S DEPARTMENT
Assistant Treasurer  D/1st /Lt  Sandy F. Pick,  AP
Property 
GENERAL MEMBERS OF THE GOVERNING BOARD
D/Lt/C  Thomas Patterson, JN
D/Lt/C  Leonard Buck, JN-IN
*  Denotes Chairman

 

United States Power Squadrons®
® United States Power Squadrons, USPS, the USPS Ensign, and the Trident Design
are Registered Trademarks of United States Power Squadrons, Inc.

Trademark Statement    Privacy Statement    USPS Website    Disclaimer

 

 For any questions regarding this site contact the webmaster: D/C Jason Snook SN-IN